ABC obróbki drewna dla początkującego

Ciepłe dni nieuchronnie się zbliżają. To okazja do zrobienia czegoś kreatywnego, nowego a także wspólnego spędzania czasu z rodziną. #zostanwogrodzie – przygotuj się do wiosny, bo Twój ogród Cię potrzebuje. Może skusisz się na nową ławeczkę lub pergolę w ogrodzie? To proste - przybliżamy podstawową wiedzę na temat pracy z drewnem. Przeczytaj co początkujący majsterkowicz powinien wiedzieć o przechowywaniu, szlifowaniu i malowaniu drewnianych elementów.

Przechowywanie drewna

Pracę z drewnem rozpoczynamy od sprawdzenia jego wilgotności, która powinna być na poziomie 8-16% (wewnątrz pomieszczeń) większa niż 20% (na zewnątrz pomieszczeń). Zbyt wilgotne drewno może spowodować, że farba i lakier nie zabezpieczą drewna i nie stworzą żadnej powłoki. Natomiast zbyt suche drewno jest podatne na pękanie i bardzo chłonne, przez co wykorzystamy zbyt dużą ilość produktu.

Pamiętaj, że drewno kupione bezpośrednio w tartaku (tarcica) ma z reguły dość wysoką wilgotność (20-100%), dlatego powinno być odpowiednio przechowywane: w sztaplach na świeżym powietrzu lub w przewiewnych parterowych magazynach.

Szlifowanie drewna

Każda praca z drewnem zawiera ten etap: szlifowanie. Wykonujemy je w celu usunięcia starej powłoki malarskiej lub lakierniczej, wygładzenia powierzchni i przygotowania jej pod nową warstwę farby. Dzięki szlifowaniu nie tylko otrzymujemy gładką powierzchnię, ale też zwiększamy przyczepność impregnatów, klejów, farb i lakierów.

Jak szlifować?

Drewno szlifujemy wzdłuż słojów, w przeciwnym razie możemy zniszczyć powierzchnię drewna. Zaczynamy od najgrubszego papieru ściernego i stopniowo przechodzimy do tego o mniejszej gradacji. Przy wyborze papieru ściernego zwróćmy także uwagę na rodzaj drewna. Zbyt gruby papier może uszkodzić powierzchnię miękkiego drewna, np. sosny, świerku, modrzewia. Natomiast aby uzyskać zadowalający efekt w przypadku drewna egzotycznego, dębu lub buku, należy sięgnąć po grubszy papier ścierny.

Czym szlifujemy drewno?

 • Szlifowanie ręczne
  Przy pomocy klocków i bloków z papierem ściernym. Konieczność precyzyjnej pracy, niewielkie powierzchnie, trudno dostępne miejsca, załamania, krawędzie, skomplikowane kształty
 • Szlifowanie mechaniczne
  Przy pomocy szlifierki taśmowej, mimośrodowej i oscylacyjnej. Duże i płaskie powierzchnie, stare powłoki malarskie i lakiernicze, szczególnie te, które trudno usunąć za pomocą papieru ściernego.

Wybór papieru ściernego

O wyborze odpowiedniego rodzaju papieru ściernego przede wszystkim decyduje grubość ziarna, która jest oznaczona literką P i odpowiednią liczbą (P30-P2500). Im większa liczba, tym drobniejsze ziarna: papier taki z reguły używamy do polerowania. Standardowo do szlifowania drewna przed malowaniem stosuje się papier o wartości P150-200.

Malowanie drewna / narzędzia do malowania

Wałek

 • Wałkiem malujemy, gdy mamy do czynienia z dużymi płaskimi powierzchniami, np. podłogą, elewacjami, boazerią. W przypadku wyższych partii ścian możemy dodatkowo użyć kija teleskopowego, co znacznie ułatwi nam pracę.
 • Wybieramy wałki gąbkowe lub o krótkim runie. Wałki nylonowe oraz poliestrowe idealnie nadają się do preparatów wodorozcieńczalnych, ponieważ nie chłoną wody. Wałki welurowe, moherowe czy gąbkowe nadają się do aplikacji preparatów rozpuszczalnikowych.

Pędzel

 • Pędzlem malujemy, gdy musimy zmierzyć się z trudno dostępnymi miejscami i precyzyjnymi detalami, zakamarkami, wgłębieniami, krawędziami. Dlatego też sięgamy po niego podczas malowania mebli, płotów, pergoli, sztukaterii itp.).
 • Pędzle z grubym włosiem używamy do powierzchni chropowatych i szorstkich, a te z miękkim – do gładkich.
 • Naturalne włosie jest odporne na zginanie i zagniecenia. Stosuje się je przede wszystkim do farb rozpuszczalnikowych.
 • Pędzle o włosiu sztucznym są elastyczne i nie chłoną wody, dlatego używa się ich przy malowaniu produktami wodorozcieńczalnymi.

Pamiętaj, że...

Pędzel naturalny może gubić włosie, dlatego przed malowaniem przeszlifowujemy je papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na malowanej powierzchni.

Jakimi produktami malujemy drewno?

Bejca

Produkt, który stopniowo i równomiernie wnika w strukturę drewna i zabarwia jego powierzchnię, jednocześnie zachowując i podkreślając rysunek słojów. Bejca do drewna VIDARON - łatwo się aplikuje, nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite.

Olej do drewna

Produkt, który zabezpiecza drewno i zachowuje jego naturalny wygląd. Głęboko wnika w drewno i wzmacnia jego strukturę, jednocześnie nie zatykając porów (dzięki temu nie chłonie wody i może być stosowany w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci). Niewielkie ubytki i rysy w drewnie pod wpływem oleju pęcznieją i wypełniają się. Ponadto nadaje on drewnu jedwabisto-półmatowe wykończenie i podkreśla rysunek słojów. Przykładami produktów jest VIDARON Olej do Drewna.

Lakier akrylowy

Produkt, który daje naturalny wygląd drewna, jednocześnie tworząc powłokę lakierniczą, która jest odporna na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, środków myjących i alkoholi. Dodatkowo VIDARON Lakier Akrylowy zawiera inhibitory tanin, które zabezpieczają drewno przez przebarwieniami powstającymi wskutek działania żywic i garbników zawartych w drewnie.

Impregnat ochronno-dekoracyjny

Produkt, który głęboko penetruje drewno, zapewniając jego ochronę biologiczną przed grzybami pleśniowymi, sinizną, owadami, grzybami. Wzmacnia strukturę drewna, jednocześnie dając matowe wykończenie podkreślające fakturę. Często impregnat stosuje się jako warstwę gruntującą pod lakiery, lakierobejce oraz emalie ogólnego stosowania. Przykładem takiego produktu jest bezbarwny VIDARON Impregnat Ochronny Gruntujący.


Natomiast Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy to przykład impregnatu, który należy zastosować na warstwę impregnatu gruntującego. Uwydatnia piękno naturalnego drewna, impregnuje, wzmacnia i chroni je przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję - siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna.

Nie zapomnij zamówić

Pamiętaj,

Twój ogród Cię potrzebuje!

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na stronie www.vidaron.pl i w social mediach

#zostańwogrodzie

Copyright © 2020 VIDARON

Teflon™ jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Chemours używanym przez FFiL Śnieżka SA na podstawie licencji.

Gwarant: FFiL Śnieżka SA, 00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 23. Czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej: 6 lat od daty zakupu, terytorium Polski. W razie stwierdzenia braku skutecznej ochrony drewna Kupujący jest uprawniony do zwrotu ceny zapłaconej za zakupiony Produkt. Gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Warunki gwarancji dostępne na www.vidaron.pl