Jak odnowić drewnianą ławkę na balkon?

Zbliża się wiosna, Twój ogród Cię potrzebuje! Czas więc na odrobinę własnoręcznych renowacji! Dziś podpowiadamy, w jaki sposób odnowić drewnianą ławkę, by można było korzystać z niej np. na balkonie. Zobaczysz, że to wcale nie takie trudne!

Drewniana ławka na balkon – odnowienie preparatem gruntującym

Jeżeli masz już ławkę z drewna i chciałbyś ją odnowić, żeby móc cieszyć się świeżym powietrzem na własnym balkonie, poniżej znajdziesz instrukcję, w której przeprowadzimy cię przez to krok po kroku. Nie musisz się jednak obawiać! Sam proces jest bardzo prosty, a efekt na pewno przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.

Krok 1 - Przygotowanie

Renowacja drewnianej ławki to zadanie, które trzeba zacząć od przygotowania miejsca i potrzebnych materiałów. Niezbędne będą:

  • Vidaron Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący
  • Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy
  • Odpowiednie miejsce – malowanie musi odbywać się w temperaturze 5 do 30 stopni Celsjusza, a panująca tam wilgotność nie może przekraczać 65%
  • Jeżeli drewno nie było wcześniej malowane, dopilnuj, żeby jego wilgotność względna była niższa niż 20%
  • Zwróć uwagę, żeby miejsce, w którym odnawiasz ławki drewniane na balkon, nie było zbyt mocno nasłonecznione

Drewniana ławka ogrodowa, której chcesz dać drugie życie, musi być wcześniej oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, pozostałości farb, lakierów itd. Drewno należy umyć, odtłuścić i osuszyć – dopiero wtedy, gdy będzie już całkowicie suche, możesz przystąpić do pracy właściwej. Sposób przygotowania drewna oraz miejsce, w którym będziesz wykonywać zabieg odnawiania, również są bardzo istotne. Odpowiednio zabezpieczona ławka drewniana na balkon zapewni ci maksymalny komfort i wygodę, dlatego warto zadbać o jej dokładne i pieczołowite zabezpieczenie.

Krok 2 - Gruntowne zabezpieczenie

Kiedy drewniana ławka na balkon będzie już gotowa do odnawiania, czas zabrać się do pracy! Na początku warto pomyśleć o zabezpieczeniu drewna „od środka”, by zapobiec uszkodzeniom i działaniu szkodliwych czynników oraz przygotować drewno na położenie powłoki dekoracyjnej (patrz: krok 3).

W tym celu nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak bezbarwny Vidaron Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący, który spełnia cztery funkcje jednocześnie: impregnuje, wzmacnia, chroni oraz gruntuje drewno. Dzięki temu, że preparat wnika głęboko w strukturę drewna, jego działanie jest niezwykle trwałe i bardzo skuteczne. Produkt zapewnia doskonałą ochronę przed grzybami, które powodują rozpad drewna oraz sinizną czy owadami (te ostatnie są odpowiedzialne za techniczne uszkodzenia drewna).

Ławki drewniane na balkon należy impregnować w rękawicach ochronnych, pokrywając powierzchnię pędzlem. Jeżeli nałożysz za dużo preparatu, użyj innego, suchego pędzla do pozbycia się ewentualnego nadmiaru produktu. Pozostaw do wyschnięcia.

Krok 3 - Powłoka ochronna

Po nałożeniu preparatu gruntującego, nadszedł czas na Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Dzięki niemu dodatkowo zabezpieczysz drewno przed działaniem niepożądanych czynników, a także podkreślisz naturalne piękno materiału. Dzięki niemu wszystkie ławki drewniane na balkonie będą prezentować się doskonale!

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy zawiera Teflon™ Surface Protector, specjalny czynnik dodatkowo chroniący drewno przed działaniem promieniowania UV, wodą, wilgocią oraz wypłukiwaniem substancji ochronnych. Dzięki niemu wykończenie drewna prezentuje się jeszcze bardziej elegancko, przyciągając wzrok subtelną matową powłoką.

Odczekaj 24 godziny po nałożeniu preparatu gruntującego, przetrzyj powierzchnię papierem ściernym, odpyl, a dopiero potem zaaplikuj impregnat powłokotwórczy w wybranym kolorze. Pozostaw do wyschnięcia. Gotowe!

Jak się okazuje, renowacja drewnianej ławki może być łatwa i przyjemna, a efekty odnawiania – zaskakujące. Pamiętaj, żeby przed użyciem Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego zawsze nałożyć preparat gruntujący. Nie pomijaj tego kroku ani nie zamieniaj kolejności używania produktów. Po zakończeniu pracy pozostaje ci już tylko cieszyć się piękną i wygodną ławką balkonową!

Nie zapomnij zamówić

VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy

VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący

Pędzel prosty 50 mm

Pamiętaj,

Twój ogród Cię potrzebuje!

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na stronie www.vidaron.pl i w social mediach

#zostańwogrodzie

Copyright © 2020 VIDARON

Teflon™ jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Chemours używanym przez FFiL Śnieżka SA na podstawie licencji.

Gwarant: FFiL Śnieżka SA, 00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 23. Czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej: 6 lat od daty zakupu, terytorium Polski. W razie stwierdzenia braku skutecznej ochrony drewna Kupujący jest uprawniony do zwrotu ceny zapłaconej za zakupiony Produkt. Gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Warunki gwarancji dostępne na www.vidaron.pl