Ogrodowa palisada - szybka renowacja

Ogród bez wydzielonych przestrzeni, skarp i nierówności, byłby monotonnym i nudnym zwykłym trawnikiem. Palisady ogrodowe to elementy małej architektury, które w subtelny sposób porządkują zieloną przestrzeń. Stanowią także element dekoracyjny, który daje możliwość zaakcentowania różnorodnego ukształtowania powierzchni. Dlatego też warto zadbać o to, by swoim wyglądem poprawiały, a nie pogarszały wygląd ogrodu.

Przygotowanie palisady

Odnowienie ogrodowej palisady zaczynamy od oczyszczenia powierzchni z ziemi, kurzu i pozostałości roślin. Najwygodniej zrobić to myjką ciśnieniową, jednak pod warunkiem, że nie zniszczy ona zasadzonych roślin. Jeśli nie ma takiej możliwości, palisadę należy oczyścić wilgotną szmatką. W szczególnie zniszczonych miejscach warto przetrzeć drewno papierem ściernym, aby powierzchnia miała większą przyczepność, a powłoka zewnętrzna była bardziej trwała.

Impregnacja

Drewno zastosowane do palisady narażone jest na stałe oddziaływanie szeregu czynników obniżających stopniowo jego trwałość i negatywnie wpływających na wygląd. Są to m. in. niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, upały, promienie UV oraz korozja biologiczna (insekty, grzyby). Pod wpływem skoków temperatury, podczas poszczególnych pór roku następują zmiany objętościowe drewna, które mogą skutkować pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Wilgoć uruchamia z kolei procesy gnilne. Mokre drewno będzie także narażone na rozwój grzybów; zaszkodzić mogą mu też owady, drążące w drewnie otwory. Jednak najbardziej chyba szkodliwa dla drewna jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV). Powoduje ona szarzenie drewna oraz uszkodzenie jego wierzchniej warstwy.


Palisady zrobione są najczęściej z drewna nieoszlifowanego, do ich impregnacji należy więc użyć specjalnych impregnatów przeznaczonych do drewnianej architektury ogrodowej. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku Impregnat Ochronny Gruntujący Vidaron. Zabezpieczy on palisadę przed grzybami pleśniowymi, sinizną i grzybami, powodującymi głęboki rozkład drewna oraz przed owadami i technicznymi szkodnikami drewna.

Ochrona zewnętrzna

Palisada, narażona na silne promieniowanie UV oraz dużą wilgotność, wymaga kompleksowej ochrony. Dlatego warstwa wierzchnia musi ją zabezpieczać przed słońcem, wodą i śniegiem. Do tego warto zadbać o walory estetyczne i użyć preparatu, który podkreśli naturalny rysunek słojów drewna i pozwoli zachować jego oryginalny wygląd. Idealny będzie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron, który w połączeniu z Impregnatem Ochronnym Gruntującym Vidaron zapewnia 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony, nadając palisadzie elegancki, matowy wygląd.


Odporność na trudne warunki atmosferyczne zapewni palisadzie także Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron, która również może posłużyć do wykończenia odnawianej palisady. Zasadnicza różnica polega na ostatecznym efekcie wizualnym: lakierobejca zapewni palisadzie trwałą i elastyczną powłokę, z charakterystycznym dla lakieru połyskiem. Zarówno Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron, jak i Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron zawierają Teflon™ surface protector, który chroni przed wnikaniem wilgoci, powoduje szybsze spływanie wody z powierzchni, zabezpiecza przed wypłukiwaniem substancji ochronnych i zapobiega rozpadowi włókien drewna, spowodowanemu promieniowaniem UV.

Teraz zostało tylko odpowiednio pomalować palisadę. Jak to zrobić? Oto 10 prostych zasad:

1. Wybór produktu


Drewno jest materiałem naturalnym, który może być degradowany przez różnorodne czynniki. Nie ma na rynku produktu uniwersalnego, który np. jednocześnie zabezpieczy drewno ogrodowe przed wilgocią oraz podłogę drewnianą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego przed malowaniem drewna należy dobrać produkt odpowiedni do danej sytuacji. W inny sposób zabezpieczymy drewno użytkowane na zewnątrz a w inny to znajdujące się w pomieszczeniach. Różnice pojawiają się również pomiędzy środkami z tej samej rodziny. Przykładem mogą tu być lakiery VIDARON, które należy dobierać do konkretnego zastosowania.


Preparaty dodatkowo występują w różnych wybarwieniach, które należy dobierać ze względu na gust, ale również na posiadany gatunek czy wybarwienie drewna.


2. Plan pracy


Zawsze planujmy pracę tak by nie przerywać jej w nieodpowiednim momencie. Przed aplikacją danego produktu warto sprawdzić efekt na kawałku drewna. Przed zakupem należy dokładnie wyliczyć potrzebną ilość produktu. Warto także wyposażyć się we wszystkie niezbędne materiały: odzież ochronną, pędzle, wałki, mieszadła, folię ochronną.


Przemyślenia wymaga również kwestia otoczenia, w którym będziemy malować drewno. Nie każdy preparat nadaje się do stosowania, np. wewnątrz pomieszczeń. Inne muszą być aplikowane w stałej temperaturze. Na wszystkie pytania odpowiadają karty techniczne dostępne na stronie producenta.


3. Narzędzia aplikacyjne


Jeśli chcemy by efekt końcowy, był zadowalający, stosujmy narzędzia wysokiej jakości, np. marki MAGNAT. Finalna powłoka najlepszej lakierobejcy będzie wyglądała kiepsko, jeśli do aplikacji zastosujemy źle dobrany pędzel czy wałek.


Wybór pomiędzy malowanie pędzlem a wałkiem zależy w głównej mierze od tego, jaki przedmiot czy element zamierzamy pomalować. Większą wydajność w malowaniu dużych powierzchni bezsprzecznie pomoże nam osiągnąć wałek (podłogi, elewacje, ściany). Dodatkowo nie zostawia on smug i zużywa mniejsze ilości preparatu. Do malowania drewna dobieramy wałki o krótkim runie, które idealnie nadają się do powierzchni gładkich lub gąbkowe.


Jeżeli chodzi o dobór pędzli to oprócz kształtów, szerokości również musimy wybrać pędzel pod dany preparat. Dodatkowo, tak jak w przypadku wałków możemy pędzel dopasować do powierzchni gładkich lub chropowatych. Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.


Jeżeli chodzi o dobór pędzla do preparatu to na rynku dostępne są dwa rodzaje tych narzędzi:


- pędzle o włosiu naturalnym – odporne na zginanie i zagniecenia. Przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych. W mniejszym stopniu przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ chłoną wodę (impreganty, bejce, lakierobejce, lakiery).


- pędzle o włosiu sztucznym – mieszanka poliuretanu i poliestru. Są elastyczne i nie chłoną wody. Dlatego przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych, np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy Vidaron.


4. Bezpieczeństwo


Impregnaty VIDARON zawierają w swoim składzie substancje biobójcze, które chronią drewno przed zagrożeniami biologicznymi. Pamiętajmy, by podczas aplikacji tego typu wyrobów stosować odpowiednią odzież ochronną oraz rękawice. 


W przypadku niektórych preparatów należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, ze względu na niebezpieczeństwo związane z wydzielanymi preparatami. 


Należy sprawdzać również czy po wyschnięciu preparaty nie są szkodliwe dla otoczenia a w szczególności, w przypadku malowania mebli i zabawek czy mają certyfikaty potwierdzające nieszkodliwość wobec dzieci. 


5. Otoczenie 


Zabezpieczamy otaczające nas przedmioty oraz rośliny przed ewentualnym zachlapaniem. Plamy powstałe na skutek zachlapania produktem rozpuszczalnikowym są bardzo trudne do usunięcia. Nie należy oszczędzać na folii zabezpieczającej, ponieważ przy okazji renowacji jednego przedmiotu można bezpowrotnie uszkodzić inne. Preparaty stosowane na zewnątrz nie powinny dostawać się w zbyt dużych ilościach do gruntu. 


6. Powierzchnia drewna 


Zanim przystąpimy do nanoszenia jakiegokolwiek preparatu, koniecznie trzeba przygotować wcześniej podłoże, co ułatwi i przyspieszy aplikację oraz sprawi, że uzyskamy powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna. 


W przypadku drewna musimy pamiętać o tym, aby przeszlifować je papierem ściernym o ziarnistości dobranej do stopnia nierówności podłoża. Trzeba też dobrze oczyścić powierzchnię z pyłu i kurzu – podłoże musi być czyste, suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jeśli występują na nim jakiekolwiek zatłuszczenia lub zażywiczenia, to koniecznie musimy je usunąć. Najlepiej przemyć je po prostu benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. 


7. Etykieta produktu 


Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek oraz uzyskamy niezbędne informacje na temat danego wyrobu.Etykieta jest instrukcją obsługi preparatu. Zawiera wszelkie informacje dotyczące rodzaju środka, jego składu, warunków w jakich może być używany, wydajności, środków bezpieczeństwa oraz wielu innych aspektów.


8. Staranność i cierpliwość


Malowanie drewna powinno wykonywać się zgodnie z zasadami zalecanymi przez producenta, m.in. w kartach technicznych czy poradnikach. Nie przyspieszajmy prac poprzez skracanie czasu schnięcia lub pomijanie szlifowania międzywarstwowego. W konsekwencji może to doprowadzić do uzyskania wadliwej powłoki i przymusu wykonywania procesu malowania od początku. 


Brak cierpliwości i łamanie zasad aplikacji oznaczać może również konieczność ponoszenia niepotrzebnych kosztów. 


9. Warunki aplikacji 


Prace należy prowadzić w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności. Optymalna temperatura powietrza podczas prowadzenia prac malarskich wynosi od +5°C do +25°C, dla temperatury podłoża do 40°C. 


Najlepsze wyniki prac malarskich uzyskuje się podczas malowania przy wilgotności względnej powietrza do 85%. Wzrost wilgotności względnej powietrza powyżej 85% przyczynia się do zmniejszenia szybkości wysychania powłoki. 


10. Czyszczenie narzędzi 


Narzędzia dokładnie czyścimy wodą lub odpowiednim rozpuszczalnikiem w zależności od rodzaju używanego preparatu. Wałki oraz pędzle, po osuszeniu odwirowujemy. Inne odpadki, np. szmatki po bejcowaniu, tampony czy gąbki należy zabezpieczyć zgodnie z zaleceniami producenta. Może być to np. konieczność zatopienia ich w wodzie, w zamkniętym pojemniku.

Malowanie i zabezpieczanie drewna może wydawać się czynnością trudną i skomplikowaną. Nic bardziej mylnego! Stosując się do tych dziesięciu zasad malowania drewna osiągniemy oczekiwane wyniki i będziemy mogli cieszyć się jego długowiecznością.

Nie zapomnij zamówić

Pamiętaj,

Twój ogród Cię potrzebuje!

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na stronie www.vidaron.pl i w social mediach

#zostańwogrodzie

Copyright © 2020 VIDARON

Teflon™ jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Chemours używanym przez FFiL Śnieżka SA na podstawie licencji.

Gwarant: FFiL Śnieżka SA, 00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 23. Czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej: 6 lat od daty zakupu, terytorium Polski. W razie stwierdzenia braku skutecznej ochrony drewna Kupujący jest uprawniony do zwrotu ceny zapłaconej za zakupiony Produkt. Gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Warunki gwarancji dostępne na www.vidaron.pl